fbpx
דאטה אנליסט - עבודה ראשונה

מה הסיכוי למצוא את העבודה הראשונה בהייטק?

החלטתם שאתם רוצים להכנס לתחום מסויים בעולם ההייטק, למדתם, השקעתם, בניתם תיק עבודות. ועכשיו אתם שואלים את עצמכם – מה הסיכוי שלי באמת להכנס לתעשיה? 

לדעתי, יש סביב השאלה הזו לא מעט בלבול והנחות שגויות. אני אנסה לענות על השאלה, ולפרט את הפקטורים המשמעותיים:

 1. מצב השוקהתעשייה שלנו ידעה מורדות ועליות, ולג'וניורים אף פעם לא קל להכנס אל מקום העבודה הראשון. יש תקופות בהן היה קשה להם פחות, ויש תקופות בהן קשה להם יותר.
  במצב הנוכחי, ינואר 2024, השוק די מאתגר. זה לא נתון שאמור להרפות את ידכם, אבל כן צריך להיות מודעים אליו ולפקטורים הבאים כחלק ממערכת השיקולים שלכם.
 2. רקע התחלתיככל שיש לכם תואר אקדמי רלוונטי, ו/או נסיון תעסוקתי שמראה על זיקה לתחום, כך הסיכויים שלכם גדלים. ככל שאין – הסיכויים יורדים, במשרות מסויימות – באופן משמעותי.
  לא אחת, חברות מציבות תואר אקדמי כתנאי בסיס וכאמצעי סינון של מועמדים רבים שמגישים להם קורות חיים. זה לא בהכרח כי התואר באמת מראה על איזה ידע רלוונטי. 
  הנחה נפוצה היא שאלו שעשו תואר יותר "איכותיים", וגם ככה החברות מוצפות בפניות, אז למה לא לסנן לפי זה.
 3. קורות החיים ופרופיל הלינקדין גם את המוצר הטוב בעולם אי אפשר למכור בלי שיווק. ללא תיאור עצמי שקולע לדרישות המשרה, יהיה לכם קשה למצב את עצמכם במקום ריאלי ביחס לתחרות.
  על בסיס הרקע שלכם, התיאור העצמי צריך להיות הוגן, משקף את המציאות, כנה, וחכם. חישבו טוב על האופן בו אתם מתארים את הידע, הנסיון, והיתרונות שלכם. אותו הדבר רלוונטי, כמובן, גם בראיון עצמו.
 4. כמה אתם משקיעים בנטוורקינג – נטוורקינג היא נקודה חשובה במציאת עבודה, במיוחד במשרה הראשונה. כאשר אתם יוצאים לעולם העבודה ללא ניסיון, קשה מאוד להתבלט מול מועמדים אחרים שיש להם ניסיון. נטוורקינג מאפשר לכם להכיר אנשים שעובדים בתעשייה שלכם, ללמוד על המשרות הפתוחות ולקבל המלצות.
  ישנן דרכים רבות לבנות את רשת הקשרים שלכם. אתם יכולים להשתתף באירועים מקצועיים, להצטרף לקבוצות שונות, לכתוב תכנים מקצועיים, ולהתחבר לאנשים ב-LinkedIn.
 5. היכולת המקצועיתאתם חייבים להיות כנים עם עצמכם ולהבין, עד כמה יש לכם את הכישורים להתמודד עם הדרישות המקצועיות של התפקיד, ולא פחות חשוב – עד כמה אתם מסוגלים להתמודד עם החלקים הפחות נעימים והכיפים שלו. איך מבינים את זה? בין היתר על-ידי למידה והתנסות עצמית.
 6. היכולת הבין-אישית – אחרי שכבר עברתם את המסננת הלא פשוטה של לקבל טלפון ראשוני – אתם צריכים להיות חביבים ונעימים, אבל לא סחבקים, ולדעת להסביר בקצרה ובלי להתבלבל למה אתם מועמדים מוצלחים. אלא אם כן אתם מהבודדים שיש להם את זה באופן טבעי – כדאי מאוד שתתרגלו את זה עם חברים, משפחה, מנטורים וכל מי שמוכן לעזור. (קרדיט ותודות לשוקי-מולק על התוספת)
 7. היכולת ללמוד ולהתפתח באופן עצמאיהיכולת ללמוד ולהתפתח באופן עצמאי היא חשובה בכל תחום, בהייטק היא קריטית. אתם תצטרכו ללמוד הרבה דברים חדשים במהירות, ולעיתים קרובות גם ללא הדרכה מסודרת.
 8. כמה אוויר לנשימה יש לכםצריך להבין שתהליך חיפוש העבודה יכול לקחת זמן רב, הגשה של המון קורות חיים, אכזבות רבות, וסבלנות. מכיר תלמידים שהצליחו למצוא תוך חודש, מכיר אחרים שלקח להם שנה וחצי. במשך כל אותו זמן אתם צריכים פרנסה, ומנטליות מתאימה.
 9. המנטליות – רוצה להתעכב על אותו תלמידה מהסעיף הקודם שלקח לה שנה וחצי, והיום באופן לא מפתיע בכלל היא מאוד מצליחה.
  תוך כדי אותם 18 חודשים היא לא הפסיקה ללמוד, לתרגל, לשלוח קורות חיים, להכשל, ללמוד מהכשלונות שלה, ושוב לנסות, ושוב לנסות, ושוב ושוב. תסתכלו על התהליך שאתם עוברים כריצת מרתון. 
 10. תיק העבודות – עד כמה צריך תיק עבודות?
  לדעתי תיק עבודות זה אחלה של דבר ובטח לא יפגע בסיכויים שלכם להתקבל, א-ב-ל
  קודם כל: לא צריך תיק עבודות כדי להתחיל לחפש, יש מספיק מקומות שלא מעניין אותם תיק העבודות שלכם והם יודעים בדיוק איך לבחון אתכם בלעדיו, מכיר הרבה שחושבים שהפרוייקט שלהם זה מה שיעשה את כל ההבדל, עובדים עליו בלי סוף, ומבזבזים זמן יקר והזדמנויות.
  דבר שני: זה לא הכמות, זו האיכות. ממש לא חייבים תיק עבודות מפוצץ בפרוייקטים. לא רק שזה לא יתרום לכם, זה גם יכול להזיק. אם אתם באים למראיין עם 10 פרוייקטים הוא יכול אקראית לבחור מה שבא לו, לתחקר ולהתקיל אתכם הרבה יותר מאשר אם הייתם באים עם אחד מתוקתק שאתם בטוחים בו ב-100% ומכירים בו כל פסיק.
 11. בררנות – רגל בדלת, זה כל מה שאתם צריכים שהמשרה הראשונה תתן לכם. אתם לא צריכים שהיא תהיה נוצצת, מפנקת, עם תנאים מפה ועד הודעה חדשה, רק שתתן לכם נסיון.
  לסעיף הזה לי אישית יש שתי הסתייגויות: ברמה הכלכלית – העבודה חייבת לאפשר לכם להתקיים בכבוד, ברמה הבין-אישית: המסגרת חייבת להתייחס אליכם בכבוד. 
 12. מה התפקיד של המכללה בכל הסיפור הזה?
  סעיפים 3 ו-5.
  מכללות הייטק נועדו להקנות לכם את הידע הנרחב ביותר, את הנסיון והיכולת להתמודד עם אתגרים בעולם האמיתי. מכללות יכולות לעזור לכם בניסוח קורות החיים, פרופיל הלינקדין, ולהבין איך להתמודד בראיונות עבודה.
  השאר – up to you 

המדריך לדאטה-אנליסט

בואו לבקר במאגר המידע הגדול ביותר בעברית אשר מאגד בתוכו סשנים רבים אשר הועברו על-ידי מומחים מהתעשייה, ומכיל פוסטים המפרטים נושאים שונים.