אני מלמד כבר כעשור, ב(כמעט) כל מכללה בארץ שעוסקת בתחום ה Data. העברתי קורסים רבים בחו"ל, הוצעו לי מספר משרות בכירות בחברות ההדרכה המובילות בארץ, בקלות הייתי יכול להשאר חלק מה"תעשיה", ולמרות זאת בחרתי להתחיל וללמד באופן עצמאי.

אז למה בעצם ?

 

כי הגיע הזמן להנגיש את קורסי ההייטק ליותר אנשים  

כדי להרים קורס, מכללה צריכה להפעיל גורמים רבים – אנשי מכירות, סמנכל"ים, מנכל"ים, מזכירה, מנהל מכללה, אנשי IT ועוד. בנוסף, לכל מכללה יש את הוצאות המשרד החודשיות – דמי שכירות, חשמל, מים וכד', וכמובן – התשלום למרצה. כל ההוצאות הללו נלקחות בחשבון כאשר קורס חדש מתומחר, וכך נגזרים דמי הלימוד. מה מתוך זה באמת צריך התלמיד ?

כיום קיימת מגמה עולמית המייצרת קשר ישיר בין המרצה לתלמיד, חברות גלובליות כגון Udemy מאפשרות למרצים פלטפורמה בה הם יכולים לשווק את הקורסים שלהם, מדריכים רבים מכל רחבי העולם מעבירים קורסי אונליין דרך האתרים שלהם, וחברות כמו Skilit הישראלית מציעות קשר ישיר בין המרצה לתלמיד.

יותר ויותר מרצים מובילים, בכל העולם, מציעים כיום את "מרכולתם" ללא תיווך, ובאופן טבעי, יכולים לדרוש מחירים סבירים יותר ולהתפרנס בכבוד. ממגמה זו כולם מרוויחים.

 

כי בקורסים רבים –  הפער בין מי שמתקבל לקורס, ומי שיש לו את הרקע המתאים, גדול מדי.

כדי להכנס לתחום ההייטק צריך נסיון וידע ברמה מסויימת. מסיבות שונות, פעמים רבות, אנשים חסרי רקע מתקבלים לקורס.

הדבר פוגע בכולם, התלמיד חסר הרקע נאבק משיעור לשיעור כדי להשאר בקצב, יוצא בהרגשה רעה, ולרוב מתקשה מאוד במציאת עבודה לאחר סיום הקורס. המרצה מצד שני,מתמודד עם כיתה בעלת הטרוגניות גבוהה, וכדי ליצור איזון נאלץ להתקדם בקצב איטי.

לי תמיד היה קשה מאוד עם המצב הזה, מצד אחד לראות תלמידים הנכנסים למסלול ללא רקע מתאים, ובמקום ללמוד, נאבקים להשאר בקצב. מצד שני לא להיות מסוגל להעביר את כל הידע שאני יכול לתלמידים המתאימים.

 

כי איכות ההוראה בקורסי הייטק רבים לא גבוהה כפי שהיא יכולה להיות.

כמעט שאין סטודנט שלא מכיר את התסריט הבא – להרשם לאוניברסיטה \ מכללה הטובה ביותר, לשלם ממיטב כספך,  לעבוד מסביב לשעון, להשקיע מעל ומעבר בקורס, ובסוף להתמודד עם מרצה בעל נסיון רב, אך חסר כל יכולת הוראה.

הקונספט הזה של "ללמוד מהמנוסים" מושרש בנו, ובארץ קיימת התפיסה כי המרכיב החשוב ביותר במרצה הוא הנסיון שלו בשטח. זוהי תפיסה שגויה. מרצה צריך לפני הכל לדעת ללמד, הנסיון בשטח אמנם יכול לתרום, אבל בקורסים בהם יש צורך להסביר קונספים מורכבים, יכולת ההוראה היא המרכיב החשוב ביותר.

אם מכוני הכנה לפסיכומטרי ובגרויות מציעים מרצים מעולים, ומתחרים ביניהם על איכותם, אין סיבה שקורסי ההייטק לא יציעו גם מורים כאלו. ככל שאנשים יבינו זאת וידרשו מרצים שיודעים ללמד, עולם קורסי ההייטק ישתנה ויהפוך איכותי יותר. לי מאוד חשוב לקדם את האג'נדה הזו. אני מייחל לכך שיום אחד גישה זו תחלחל גם למוסדות האקדמיה.

 

כי לנו המורים יש אחריות

הוראה היא זכות, ולהוביל אדם לעבר מטרה שהוא הציב לעצמו היא סיפוק שאין שני לא. עד היום כשאני פוגש תלמידים לשעבר שהשתלבו בתעשיה אני מרגיש אושר שאף סכום כסף לא יוכל לקנות.

אנחנו המורים אחראים בסופו של יום על הידע של אלפי אנשים המשתלבים מדי שנה בתעשיה, אנחנו אחראים לספק את הכלים אשר יאפשרו לאנשים רבים להגשים את המטרות שלהם, לחיות בכבוד, ולפרנס את משפחתם.

הוראה היא לא עסק שכל מטרתו עשיית כסף, לנו המורים יש את האחריות לשמור על התחום הזה, בידיכם  התלמידים היכולת לעזור לנו להגיע לשם.