fbpx

10 טיפים לבחירת קורס דאטה אנליסט

מסלול ההסבה אל תחום הדאטה אנליסט יוציא אתכם למסע שיקח זמן יקר, סכומי כסף לא מבוטלים, והרבה השקעה. אבל איך בכלל לומדים את התחום, ועם כל ההיצע המטורף שקיים היום בשוק, איך בוחרים את קורס הדאטה אנליסט הטוב ביותר? 

הפוסט הבא מנסה לענות על השאלה, ופורס בפניכם 10 נקודות שנוגעות למרכיבי הקורס אליהם צריך לשים לב. 

רגע לפני שמתחילים – גילוי נאות. כותב הפוסט \ (אני :)), רם קדם, מנהל חברה שמעבירה קורסים בתחום הדאטה, וחי את עולם הדרכות ההיי-טק מכל כיוון אפשרי כבר למעלה מ-15 שנה. לימדתי אלפי אנשים בכל רחבי העולם, והפוסט הבא שוטח בפניכם את הנסיון והגישה שלי.  הפוסט לא מנסה למכור לכם כלום, וכאמור מנסה לתת לכם השקפה רחבה על התחום והבנה שתאפשר לכם לקבל החלטות יותר מושכלות.

זהו, אפשר להתחיל.

1) יכול להיות שאתם בכלל לא צריכים קורס

אם יש לכם את הזמן, את יכולת הלמידה העצמית, את המשמעת ואת הרצון- אתם יכולים ללמוד הכל לבד. הרשת מלאה תוכן חינמי ובתשלום נמוך יחסית שיכולים ללמד אתכם הכל.

קורסים במכללות באופן כללי רלוונטיים בעיקר למי שרוצה מסגרת וליווי, ובחישובי העלות מול תועלת – יותר משתלם לו לשלם כסף וללמוד באופן מסודר ומואץ, מאשר לחסוך את אותו הכסף וללמוד באופן עצמאי. 

2) משך זמן הקורס

הקורסים בתעשייה נעים לרוב בין 4 חודשים ועד כמעט שנה. קחו בחשבון כי קורס יותר ארוך איננו בהכרח קורס שלומדים בו יותר חומר- במקרים רבים, אותה כמות של חומר פשוט "נמרחת" על יותר זמן. 

יש קורסים בהם קצב הלמידה יותר איטי, ולאנשים מסוימים, למשל, כאלו שרוצים לשלב את הלמידה עם עבודה ומשפחה, לעיתים זה עשוי להתאים יותר. 

אני אישית חושב שלא כדאי למתוח את הלמידה על יותר מדי זמן, בקצב איטי מדי. 

לדוגמה, בלמידה של פעם בשבוע למשך 7 חודשים, אתם עשויים להגיע למצב שבחודש השלישי כבר תשכחו מה למדתם בראשון. 

אבל, כל אחד עם מערכת השיקולים והאילוצים שלו. 

3) תכנים מקצועיים שמועברים בקורס

מכללה מסויימת מתהדרת בכך שהיא מלמדת רשימת נושאים טכניים עם טייטלים שאתם בקושי מכירים, אחת אחרת גם מוסיפה "עבודה עם AI", הבאז-וורד התורן. שלישית גם מעבירה סט של נושאים שלא נלמדים באף מקום אחר, רביעית צוללת ממש לנושא מסויים, וכן הלאה. 

 

איך עושים סדר בבלאגן ובוחרים את מה שמתאים לכם? 

שלושה שלבים פשוטים:

(1) קודם כל – באחריותכם להבין מהם התכנים הטכניים שנדרשים במקצוע שלכם, ולו ברמת ההבנה הכללית, לא חסרים יוטיובים ופוסטים שמרחיבים על כל נושא. (2) לאחר מכן, אתם צריכים להשוות את הנושאים הללו למה שנדרש תכלס בלוחות הדרושים (3) מפה – לדעתי, לכו על קצת יותר מהמינימום הנדרש. 

יהיו כאלו שיסתפקו רק במינימום, יהיו אחרים שירצו ללמוד הכל מהכל, הגישה שלי היא להבין את היסודות החשובים ביותר, וקצת מעבר לכך – כדי לקבל הבנה רוחבית טובה יותר. אני מאמין שאת השאר אתם תלמדו בעצמכם תוך כדי תנועה. 

4) מקצועיות המרצים

נקודה קריטית. אם אתם עושים קורס בתחום מסוים, ומשלמים עליו ממיטב כספכם, אתם מניחים כי מי שילמד אתכם הוא בהכרח גם איש מקצוע שעובד בשטח, נכון? די טריוויאלי סה"כ. 

תחשבו שוב. 

מסיבותיהן שלהן, מכללות שונות מציבות מרצים ו"מנטורים" חסרי נסיון מעשי, ועושות להם ריברנדינג כמומחי-על חלל. במקום ללמוד את המקצוע מאיש מקצוע, בפועל אתם לומדים שחיה מאנשים שמעולם לא היו במים.

איך בודקים את מקצועיות המרצים? פשוט מאוד, פותחים לינקדין ועוברים על קורות החיים שלהם. 

5) כמה המקום מלמד אתכם לחשוב

ולא רק חומרים טכניים – מחזיר אותי לסעיף 1, רוצים ללמוד דברים ברמה הטכנית בלבד? ככל הנראה, קורס יודמי ב-50 ש"ח יסדר אתכם. גם פיתוח חשיבה מקצועית אפשר לעשות לבד, אולי קצת יותר מאתגר. 

היתרון של המכללה היא ביכולת שלה להעביר לכם את השטח. בין אם זה ע"י קשר אישי עם מרצה שחי את העולם הזה, בין אם דרך פרוייקטים בהם ע"י הנחיה אישית אתם לומדים איך לחשוב כמו איש מקצוע, בין אם דרך יחידות לימוד שלמות שמניחות בצד את החשיבה הטכנית ומתמקדות בפיתוח החשיבה שלכם.

כדאי לבדוק כמה תהליך הלמידה בקורס נוגע גם במיומנויות חשיבה ולא רק באיפה שמים פסיק ואיפה סוגריים.

6) היכולת של המרצה ללמד

גם אם תכנסו לתכנית הלימודים המושלמת, ותקבלו את איש המקצוע המנוסה ביותר בעולם – אם נפלתם על מורה מבולגן, לא דידקטי, שלא יודע איך להתמודד עם שאלות של תלמידים ונותן להם להוביל את השיעור במקומו, שלא מגיע מוכן, לא יודע מתי צריך לעצור ולתרגל, מתי לחדד נקודות מורכבות וכן הלאה, הלמידה שלכם תראה בהתאם. 

הכל בסופו של דבר מתחיל ומסתיים ביכולת ההוראה של המרצה שמעביר את הקורס, והדרך הטובה ביותר לבדוק את זה היא ללכת ולראות בעצמכם, לשבת בהרצאה שלו\ה ולדבר עם תלמידים בהפסקה. אל תוותרו על זה. 

7) טייטלים וגימיקים

התעודה שתקבלו בסוף הקורס לא תשפר באופן משמעותי את סיכויי הכניסה שלכם אל התחום. את המעסיק הישראלי הממוצע ממש לא מעניין איפה למדתם את מה שלמדתם, הוא רוצה לדעת תכלס מה אתם יודעים לעשות. אף אחד לא יקבל אתכם רק כי למדתם במקום מסויים. וזה גם לא יתן לכם אף יתרון על פני מועמדים שלמדו במקום אחר. 

כמובן – כדאי לבדוק שמדובר במוסד לימודי איכותי שיש לו רזומה, ושעומד ביתר הסעיפים שציינתי עד כה. אבל זה בעיקר בשבילכם, למעסיק זה לא רלוונטי. 

מכללות מסויימות ממציאות חדשות לבקרים גימיקים שימצבו אותם כמקצועיים יותר. הטרנד התורן הוא לפרסם את הקורס עם מלא לוגואים של חברות הייטק ולציין שהקורס נעשה בשת"פ איתן. אם תבדקו קצת לעומק מה עומד מאחורי אותה יומרה, לרוב תגלו כי מדובר בהגדרה מאוד מטעה.

8) דיבורים על שכר והתחייבות להשמה

אולי המלכודת הגדולה ביותר.
מה הדבר החשוב ביותר לבנאדם שמחפש קורס הסבה לתחום ההייטק, בשורה התחתונה? להתחיל לעבוד. אנשי שיווק מבינים את זה, וממציאים חדשות לבקרים טכניקות שונות ומקוריות ללחוץ על בלוטת הרגש כדרך לשווק לכם קורסים. 

חברה מסויימת משווקת קורס מסויים עם "התחייבות להשמה" באותיות בולד ענקיות, באותיות היותר קטנות היא מציינת מחיר שהוא כמעט פי 2 ממחיר השוק. באותיות עוד יותר קטנות היא מציינת שאם לא תמצאו בסוף עבודה דרכה היא תחזיר לכם 25% מעלות הקורס. 

מה שנקרא – ווין ווין (עבורה).

מכללה אחרת מתהדרת בכך שהיא גם חברת השמה וסיכוי רב שבסוף הקורס היא "תסדר אתכם" ותקלוט אליה. היא רק שוכחת לציין שהיא רק גורם מתווך אחד מיני רבים שמפרסמים גם בג'וב מאסטר או כל מקום אחר את אותה המשרה, ושהמעסיק שבוחן ומראיין את העובד בסופו של דבר, יקלוט לעבודה את מי שהכי יתאים לו בלי קשר לאיפה הוא למד. 

אני לא אומר שאין מקרים שמכללות מצליחות לקשר תלמידים לעבודה, זה קורה, אבל במקרים מאוד פרטניים שרחוקים מלהעיד על הכלל. 

מכללות יכולות גם להציע לכם ליווי לאחר סיום הלמידה, עזרה בניסוח קורות חיים, סדנאות לקראת ראיונות עבודה שזה אחלה ויכול לתרום, אבל שורה תחתונה – עליכם לסמוך רק על עצמכם במציאת עבודה לאחר הקורס. קחו בערבון מוגבל מקומות שמתחייבים \ קורצים לכם בדרך כזו או אחרת לגבי עבודה בתום הקורס.

9) תיאום ציפיות

אני רואה כ"כ הרבה חבר'ה שנכנסים לקורס חדורי מוטיבציה ומלאי אנרגיות, ואז מגיעים הילדים, המשפחה, הדרישות מהעבודה, הרצון לקצת אוויר וחופש, ואיתם יורדת היכולת והפניות ללמוד. תאמו ציפיות מול עצמכם ומול המכללה מבחינת הזמן הדרוש לכם ללמידה מעבר להשתתפות בשיעורים (זמן עבור הגשת מטלות, שיעורי בית, פרוייקטים וכד').

התוצרים שתפיקו מהקורס עולים בקנה אחד עם כמות הזמן שתשקיעו. אם המטרה שלכם היא להפיק את המירב – וודאו שיש לך את הזמן הנדרש, ותכינו את עצמכם לכך שכנראה תקופה מסויימת ה- life balance שלכם ישתנה.

10) זה הכל מתחיל ומסתיים בכם

אם תעשו מנוי לחדר כושר, תלכו אליו 5 פעמים בשבוע, אבל בקושי תרימו משקולת, כנראה שהרבה שרירים לא יצאו לכם. בקורס – העבודה העצמית שלכם היא הדבר החשוב ביותר. התרגולים שלכם משיעור לשיעור הם אלו שלבסוף יניבו לכם את התוצאות, התיאוריה שהמרצה ילמד אתכם היא רק תשתית לקראת העבודה העצמית שלכם. 

מעבר לתרגול שאתם מקבלים, קחו על עצמכם פרוייקטים עצמאיים. לספק נסיון אמיתי רק השטח יכול, פרוייקטים שמדמים את הסביבה האמיתית הם הדבר הכי קרוב לכך שאתם יכולים לעשות. תשקיעו בהם. 

לא פחות חשוב, פרוייקטים כאלו ילמדו אתכם להתמודד עם בעיות לבד ויבנו את הבטחון העצמי שלכם. 

הזמן הטוב ביותר להתחיל הוא עכשיו

בזמן שאתם מחפשים ובוחרים את מסגרת הלמידה הטובה ביותר עבורכם, אתם לא צריכים לחכות עד שהיא תתחיל. 

הלמידה שלכם יכולה להתחיל כבר עכשיו, בקישור המצורף תוכלו למצוא את מאגר המידע הגדול ביותר בעברית אשר מסביר על התחום, ומאגד בתוכו סשנים רבים אשר הועברו על-ידי מומחים מהתעשייה.

רכישת הידע תעזור לכם להבין לעומק את עולם הדאטה, וללמוד מהנסיון של אלו שכבר עובדים בו.

המדריך לדאטה-אנליסט

בואו לבקר במאגר המידע הגדול ביותר בעברית! גלו הרצאות וסשנים מרתקים של מומחים מהתעשייה, וצללו לעולם שלם של פוסטים מעמיקים בנושאים שונים.