קורס BI מעשי – עיצוב ותחקור נתונים

על הקורס במספר מילים

קורס BI  זה מכין את בוגריו לקראת השתלבות בעולם ה Business Intelligence, ומקנה ידע נרחב בטכנולוגיות המובילות בשוק. כמו כן, קורס זה שם דגש רב על הכנה מעשית, ומשלב תרגולים, פרוייקטים רבים ועבודת גמר. במהלך השיעורים יחשפו התלמידים למאגרי מידע רבים ומגוונים ויתנסו במבני Data שונים.

קורס זה מתמקד בטכנולוגיות Microsoft ומקנה –

 • ידע מעמיק בשפת ה SQL
 • הבנה נרחבת בפיתוח על גבי סביבת SQL Server
 • ראייה מעמיקה וכלים פרקטיים לשינוע נתונים באמצעות ה SSIS, בניית וניתוח קוביות OLAP באמצעות ה SSAS, ויצירת דוחות גרפיים באמצעות ה SSRS.

בנוסף, במהלך הקורס מועבר מודול שלם המתמקד בכתיבת שאילתות מורכבות, וכן נרכש ידע בטכנולוגיות  Big Data ו BI נוספות.

 

באופן כללי

עולם הטכנולוגיה בכלל ועולם ה Data בפרט, עוברים בשנים האחרונות שינויים רבים. אם בעבר איש BI היה יכול להתמקד בטכנולוגיה אחת, היום נדרשת ממנו הבנה רחבה יותר, בארסנל גדול יותר של תחומים.

לדוגמא, מפתח BI היה יכול לבחור להתמקד בטכנולוגיות SQL Server, ובהתאמה – קורסים המוצעים בתחום היו מלמדים אותו כל פסיק על אותה טכנולוגיה. היום – בשביל הפסיק יש גוגל, וההתפתחות הטבעית של קורסים בתחום צריכה להיות רחבה יותר. כך אני רואה את הדברים, ומתוך הבנה זו קורס הבינה העסקית פותח.

 

אז מה לומדים ?

קורס BI  זה מלמד את כל העקרונות החשובים בטכנולוגיית Microsoft, ובנוסף מקנה הבנה בטכנולוגיות רבות המאפשרות "לראות את התמונה הגדולה".  אני מאמין שכך, אדם העושה את צעדיו הראשונים בעולם הבינה העסקית, נשאר בקצב ההתקדמות של הטכנולוגיה, פותח לעצמו דלתות רבות יותר, ומבסס את עצמו בארגון בו הוא נמצא על הצד הטוב ביותר.

 

הכנה לקראת ראיונות עבודה טכניים

בסופו של דבר, המטרה העיקרית של הקורס היא להכין את בוגריו בצורה הטובה ביותר לקראת כניסה לתחום וכחלק בלתי נפרד ממנו – לראיונות הטכניים. במשך כעשור עזרתי לתלמידים רבים לעבור ראיונות טכניים ועל הדרך שמרתי את אותן שאלות, וכעת אותם תרגילים הם חלק בלתי נפרד מהקורס. בקורס BI זה, מתקיימים מספר לא מבוטל של שיעורים שכל מטרתם – מעבר על שאלות קשות והכנה טובה יותר לראיונות העבודה בתחום ה SQL.

 

לימדו על מגוון רחב של מאגרי נתונים

יותר מהכל, איש BI צריך להבין Data. המידע יכול להגיע בנפחים שונים, תצורות רבות, וכמובן – לתאר סוגי אינפורמציה שונים. בעוד שמכללות אחרות מלמדות קורס שלם על שני מאגרי מידע מרכזיים, קורס BI זה מושתת על Databases רבים. בצורה זו הקורס עובר בצורה יותר מעניינת, וחשוב מכך – התלמיד נחשף למאגרי מידע רבים ומוכן בצורה טובה יותר אל העולם האמיתי.

 

קבלו את התמורה הטובה ביותר במחיר הטוב ביותר

להבדיל ממכללות אחרות אשר צריכות לתחזק גורמים רבים כדי להקים קורס (אנשי מכירות, מזכירה, לוגיסטיקה, אנשי IT, שכירות חודשית וכו'), ברם קדם המחיר מורכב משני אלמנטים פשוטים: התשלום למרצה – הכתובת שלכם בכל עניין, והשכירות השעתית של הכיתה. העובדה הפשוטה הזו מאפשרת לכם לקבל מחירים נמוכים באופן משמעותי מכל מקום אחר.

 

אתם בידיים טובות

מעבר לעולם ה Data, ההתמחות והאהבה הגדולה שלי היא לתחום ההוראה. להבדיל מאנשי טכנולוגיה אחרים, אשר רק עוסקים בפן הטכני ומלמדים "על הדרך", אצלי הוראה היא דרך חיים. בעשור האחרון, במקביל לעבודתי הטכנולוגית, לימדתי אלפי אנשים בכל רחבי העולם ובניתי אינספור חומרי לימוד. ניתן לקרוא עלי עוד פה.

 

הקורס נותן לכם את המפה, את הדרך האמיתית אתם עושים בעצמכם.

אתם לא תצאו מומחים מהקורס הזה – על אף מיתוגים ומילות תואר שונות  (master \ guru \ expert וכו') בהם מכללות משתמשות כדי לשווק את הקורסים שלהם, אף קורס לא הופך תלמיד למומחה. רק עבודה מעשית, רבת שנים, בסביבה מסויימת נותנת לו את אותה מומחיות. קורס BI זה לא מתיימר להפוך אתכם למומחים, קורס זה כן יפתח בפניכם דלתות רבות ויאפשר לכם לבחור בעצמכם במה תרצו להתמחות.

"מחלקת ההשמה" היא אתם – כדי להכנס לתחום ה Data צריך לעבוד קשה, לשלוח קורות חיים רבים, לעבור ראיונות, והרבה פעמים להתחיל מלמטה. זו הדרך. ואף "מחלקת השמה" לא תקצר לכם אותה.

הקורס נותן את כל מה שדרוש לכם להצליח –  נסיון, ידע מעשי, הבנה נרחבת, התנסות על מגוון רחב של מאגרי נתונים, הכנה לקראת ראיונות טכניים, ומרצה עם נסיון של עשור בתחום.

הדרך, כאמור, היא שלכם.

 

אז למי הקורס מתאים ? ומה כדאי לדעת לפני

אם אין לכם זמן פנוי מעבר למסגרת השיעורים, או אם אין לכם את היכולת העצמאית להתמודד לבד עם תרגילים ללא מרצה, כנראה שקורס זה פחות מתאים לכם. קורס זה מעניק ידע רב, ומתנהל בקצב למידה גבוה. בקורס BI זה נדרשת יכולת הבנה גבוהה, למידה עצמאית, והתמצאות טכנית.

הקבלה מותנית בראיון אישי.

Module 1 - SQL Basics

קורס BI – מודול SQL

שפת ה-Structured Query Language – SQL הינה שפה אשר בעיקרה מאפשרת תשאול מידע הממוקם במסדי נתונים יחסיים כגון SQL Server.

חלק זה מעניק למסיימיו את הידע הנדרש לכתיבת שאילתות SQL מול בסיס הנתונים SQL Server, ומלמד בין היתר – אחזור מידע,סינון ומיון נתונים, שימוש בפונקציות, שילוב טבלאות, עדכון נתונים, ויצירת אובייקטים חדשים.

מאחר ומרבית מרכיבי שפת ה SQL נחשבים אוניברסלים, חלק זה מאפשר למסיימיו יכולת כתיבת שאילתות גם מול פלטפורמות נוספות (כגון Oracle ו MySQL)

נושאים

 • Basic select statements – Using the SELECT statement to retrieve all / specific rows, column aliases, concatenations, arithmetic operations, the DISTINCT keyword.
 • Filtering and sorting the results – using simple (=, <, >, <> etc.) and complex (IN, BETWEEN, LIKE etc.) operators, combining condition using AND and OR, sorting the results using ORDER BY.
 • Scalar Functions – Using functions to manipulate strings, numbers and dates, converting data types, using conditional functions.
 • Group Functions – Using aggregate functions such as – AVG, SUM, MIN, MAX and COUNT, using the GROUP BY clause, restricting the results using the HAVING clause.
 • Join methods – Combining data from multiple sources using INNER / OUTER and SELF join.
 • Sub Queries – using Single and Multiple row Subqueries.
 • Add, modify, or remove data from a table – using UPDATE, DELETE and INSERT
 • Creating new tables – using CREATE, ALTER and DROP.

Module 2 - SQL Server Development

קורס BI – מודול SQL Server Development

חלק זה מקנה ידע והבנה מתקדמת בפיתוח על גבי פלטפורמת SQL Server, ומלמד בין היתר: פיתוח טבלאות ואינדקסים, קריאת תוכניות פעולה, ניטור שאילתות, כתיבת קוד באמצעות T-SQL, ותכנים מתקדמים בשפת ה SQL.

נושאים

 • Developing Tables & Indexes – Data Types, Basic Normalization Rules, Table Design Considerations, Data Integrity, Indexes
 • Execution Plans – Understanding Execution Plans, Different Access Paths, Sort Operations, Merge Join VS. Hash Join VS. Nested Loop, SQL Server Profiler, Tuning Advisor.
 • T-SQL Programming – Variables, Conditions & Loops, Using Cursors, Error Handling, Using Stored Procedures, Using Functions, T-SQL Triggers
 • Additional SQL Topics – Advanced Subqueries, Analytic Functions, Dynamic SQL, CTE, Merge Statement, Using Temporary Tables.

Module 3 - Advanced SQL

קורס BI – מודול Advanced SQL

חלק זה מתמקד בשאילתות מורכבות, ומורכב כולו מבעיות ותרגילים של ה”עולם האמיתי”. המודול מבוסס על נסיון של כעשור בעבודה מול מסדי נתונים שונים, שאלות מאתגרות מראיונות עבודה, ובעיות SQL מורכבות רבות.

נושאים

המודול מקנה טכניקות מעשיות רבות, ויותר מהכל – מדגים כיצד ניתן להשתמש בהן כדי לפתור בעיות מאתגרות. כתשתית טכנית, באמצעותה ניתן להסביר את התכנים השונים, חלק זה מלמד נושאים רבים כגון:

  • היכרות עם פונקציות סקלריות מורכבות.
  • טכניקות מתקדמות לסינון ומיון ערכים.
  • עבודה עם פונקציות אנליטיות.
  • שימוש מתקדם בפונקציות קבוצה.
  • עבודה עם תתי שאילתות מורכבות
  • שימוש ב CTE ו CTE רקורסיבי.
  • שילוב מתקדם של טבלאות באמצעות JOIN, UNION ו CROSS APPLY.
  • יישום טכניקות XML בפתרון שאילתות מורכבות.
  • עבודה עם PIVOT ו UNPIVOT.

Module 4 - SSIS (SQL Server Integration Services)

קורס BI – מודול SSIS

ה SQL Server Integration Services הינו כלי המתמקד בהעברת נתונים מסביבות שונות אל מחסן הנתונים. ה SSIS מאפשר למשתמשיו יכולת יעילה לשינוע נתונים, ביצועים נהדרים, וצורת עבודה נגישה, נוחה ופשוטה. מודול זה מקנה את הידע הנדרש ליישום תהליכי ETL שונים באמצעות ה SSIS, ובין היתר מלמד – התמצאות בממשק, סוגי ETL, טכניקות שונות לשינוע נתונים, Debugging ופתרון תקלות, ניהול Incremental ETL, בנוסף מודול זה מכיל הסברים תאורטיים רבים על מבנה מחסן הנתונים.

נושאים

 • DWH Basics – Introduction to basic concepts of Data Warehousing, the differences between DWH and OLTP, Normalization, Snowflake Schema and Star schema, Data Granularity, Auditing.
 • DWH Design Considerations – Slowly changing dimensions, Indexing the Data warehouse, Data Compression, Using Partitions, Identifying Fact and Dimension tables.
 • SSIS Basics – SSMS export & import wizard, SSIS Basics, simple SSIS example.
 • SSIS Data Flow Tasks – Using the Connection Manager, Derived Column Transformation, Aggregate Task Transformation, Lookup Transformation, Merge Join Transformation, Merge Transformation, Union All Transformation, Multicast Transformation, Conditional Split Transformation, Data Conversion Transformation.
 • SSIS Control Flow – This presentation covers the following topics: Precedence Constraints, Sequence Containers, using For Each and For loops, using Parameters.
 • Designing and Troubleshooting SSIS – Output Window, Data Viewers, Breakpoints, Watching Variables, Logging, Event Handler.
 • Incremental ETL Processing – using the Slowly Changing Dimensions transformation.
 • Deployment – Create SSIS Catalog, Deploy a Project, Schedule a Job.

Module 5 - SSAS (SQL Server Analysis Services)

קורס BI – מודול SSAS

מודול זה מעניק למסיימיו כלים פרקטיים ויעילים לניתוח מידע עסקי הממוקם במחסן הנתונים. המודול מקנה ידע המאפשר בניה, ניתוח ותחזוקת קוביות OLAP בסביבת SQL Server Analysis Services.

במהלך מודול זה, נלמדים בין היתר הנושאים הבאים – התמצאות כללית בממשק ה SSAS, קונפיגרציות, והגדרת דיאגרמות, יצירת קוביה, עבודה עם קשרים, Data Mining – אלגוריתמים ויישום, שימוש ב Power View ו Powerpivot.

נושאים

 • SSAS Basics – Creating new SSAS project, Create a Data Source, Data Source View, Named Calculation, Explore Data, Friendly Name, Logical Table / Named Query, Logical Primary Key, Creating New Diagram
 • Cubes & Hierarchies – Creating Cube, Publishing an SSAS Project, Cube Structure, Cube Basic Browsing, New Attribute from Column, Hierarchies, Creating Hierarchies, Using Hierarchies.
 • SSAS Attributes – Order Attributes, Attribute Relationships, Attribute KeyColumns.
 • Dimension Relationship – This presentation covers the following topics: Indirect Relationship, Many to Many Relationship, Self Referencing Relationship.
 • Data Mining is SSAS – Data Mining Process, Decision Trees, Clustering, Time Series, Association rules, Create New Mining Structure, Mining Model Viewer, Dependency Network, Mining Accuracy Chart, Mining Model Prediction, Singleton Query.
 • Power Pivot & Power View – This presentation covers the following topics: Getting Started, Importing Data, Calculated Fields and Columns, KPI, Linked Tables, Pivot Tables, Pivot Charts, Slicers and Management Dashboards, Power View.

Module 6 - SSRS (SQL Server Reporting Services)

קורס BI – מודול SSRS

ה SQL Server Reporting Services הינו כלי המתמקד ביצירת דוחות גרפיים ומאפשר למשתמשיו יכולת יעילה להצגת המידע הארגוני. כמו כן מעניק הכלי צורת עבודה נגישה, נוחה ופשוטה לצד ביצועים נהדרים. חלק זה מלמד בין היתר – הגדרות Data Source, עבודה עם קבוצות, חישובים, שימוש בפרמטרים ומטריצות, עיצוב מותנה, ועבודה עם אובייקטים נוספים.

נושאים

 • Getting Started with SSRS – Creating new reports, Adding items to the report, Arranging items, formatting items, saving the report.
 • Data Sources – Create a new datasource, map report to a dataset, create new table, embedded datasets.
 • Controlling Header Rows – Making header rows appear in each page, Keeping header rows visible when scrolling.
 • Numbers of Row per Page – Using RowNumber, Changing the page size, creating groups, changing the page size, using parameters.
 • Groups – Adding a parent group, Formatting, Nested Groups.
 • Calculated Fields – Creating calculated fields, conditional functions, text function, date functions, concatenating text.
 • Conditional Formatting – Using expressions to create conditions, using IF and SWITCH.
 • Gauges – Adding a Gauge to a table, scales, Ranges and pointers.
 • SSRS Parameters – Using parameters, parameter values, drop down list parameters, using nulls, cascading parameters.
 • SSRS Matrix – Create new matrix, adding calculations, adding sub groups.

Module 7 - Tableau

קורס BI – מודול Tableau

Tableau נחשבת לאחת התוכנות המובילות בעולם בתחום וויזואליזציית הבינה העסקית. Tableau מצטיינת בהנגשת מידע, ומאפשרת לאנשים לראות ולהבין Data. במודול זה יחשפו התלמידים ליכולות המרשימות של התוכנה, וילמדו כיצד באמצעותה ניתן לנתח ולעצב את המידע העומד לרשותם.

נושאים

 • Introduction to Tableau – Getting started with Tableau, Tableau interface, publishing and distributing.
 • Data Management – Data preparation, managing metadata and extracts, data blending.
 • Basic Visualization – Sorting, grouping, creating sets, filtering, parameters and formatting.
 • Advanced Visualization – Mapping, creating dashboards, data calculations.

Module 8 - Hadoop Analysis

קורס BI – מודול Hadoop Analysis

Apache Hadoop נחשבת כיום לאחת הטכנולוגיות הנפוצות והיעילות ביותר לאחסון ותחקור נתונים בנפחים גבוהים (Big Data) . חלק זה מעניק למסיימיו הבנה מלאה בכל הנוגע לקונספטים עליהם Hadoop מושתת והידע הנדרש לתחקור המידע באמצעות Hive, Pig ו Impala.

נושאים

 • Introduction to Big Data & Hadoop – Basic concepts.
 • Interacting with Linux Operating Systems – Basic navigation and useful commands.
 • Data Analysis and using Pig – Introduction, Pig Vs. SQL, using GRUNT, executing HDFS commands.
 • Implementing ETL processes with Pig – data types – scalar and complex, case sensitivity, comments, LOAD, STORE, DUMP, FOREACH, FILTER, GROUP, ORDER BY, JOIN, LIMIT, Pig Functions, FLATTEN, Nested FOREACH, COGROUP, UNION, SPLIT, Using Parameters, Macros, and ILLUSTRATE.
 • Analysing your data using Hive and Impala – Introduction to Hive and Impala architectures, data types, Schema On Read, databases, table management, internal Vs. external tables, Using Partitions and different storage formats, HiveQL.

Module 9 - Various Big Data Technologies

קורס BI – מודול Various Big Data Technologies

כדי להעניק לתלמידים תמונה רחבה והבנה מקיפה, במודול האחרון נלמדים ברמת היכרות פלטפורמות Big Data נוספות. חלק זה מעניק ידע בטכנולוגיות הבאות –  Cassandra MongoDB ו- Google BigQuery.

נושאים

 • Google Big Query– BigQuery is Google's fully managed, petabyte scale, low cost analytics data warehouse. This lesson provides an introduction to Google Big Query, and teach basic syntax and concepts.
 • MongoDB – MongoDB (from humongous) is a free and open-source cross-platform document-oriented database. This lesson provides an introduction to MongoDB, and teach basic syntax and concepts.
 • Cassandra – Apache Cassandra is a free and open-source distributed database management system designed to handle large amounts of data. This lesson provides an introduction to Cassandra, and teach basic syntax and concepts.

איזו תעודה והסמכה מקבלים בסוף הקורס ?

בסוף הקורס, על-סמך ציוני הפרוייקטים, תינתן תעודת סיום רשמית של רם קדם הדרכה.

מספר נקודות שראוי לציין:

 • בקורס לא מתקיימות בחינות. בעולם האקדמיה כבודן של בחינות במקומו מונח. בתחום זה, אשר רובו מושתת על פרקטיקה מעשית – מבחן (פתוח או סגור) אינו כלי מתאים למדידת ידע.
 • ציוני הקורס מושתתים כולם על פרוייקטים מעשיים. הפרוייקטים הם התעודה הטובה ביותר שלכם, בראיונות עבודה – תיק העבודות שאתם מציגים הוא כרטיס הביקור שלכם.
 • אם חשבתם על הסמכת ה MCSE, כדאי שתדעו, כמעט ואף תלמיד לא עושה אותה בסיום הקורס. למה?
  • מבחני ההסמכה של מיקרוסופט מורכבים מ-Dumps – מאגרים של שאלות ״אמריקאיות״. את אותם מאגרי שאלות ניתן למצוא בקלות בגוגל בחינם או בעלות של עשרות דולרים לבחינה. המעסיק הישראלי מודע ל״טריק״ הזה ולכן לא מייחס חשיבות רבה לאותן הסמכות. לרוב ה-DBA הטובים ביותר בארץ (קרוב לוודאי, כולל אלו שילמדו אתכם במכללות השונות) אין את ההסמכה הזו.
  • הבחינות של מיקרוסופט קשות מאוד ומיועדות לאנשים בעלי נסיון רב (שאף הם מתקשים לעבור אותן). הן לא מתאימות לאלו שזה עתה סיימו קורס.
  • ואם למרות הכל, עדיין החלטתם לעבור את בחינות ההסמכה, החומרים הנלמדים בקורס מהווים הכנה אליהן. דעו כי מדובר בתהליך אשר אורך בממוצע כחצי שנה. ההסמכה מורכבת מ-5 בחינות, אשר לכל אחת צריך להתכונן ולהרשם בנפרד.

מהי הכמות המקסימלית של תלמידים בכיתה ?

10 תלמידים במקסימום.

 

האם הקורס כולל פרוייקט התמחות ?

הקורס מורכב ממספר פרוייקטים, אשר האחרון שבהם – פרוייקט הסיום, מהווה סיכום לכל הנושאים המרכזיים שנלמדו בקורס.

להבדיל מקורסי BI אחרים, את הפרוייקטים בקורס זה אתם עושים בבית, באופן עצמאי, בהנחיית מרצה. למה? כפי שציינתי קודם, הפרוייקט הוא כרטיס הביקור שלכם, הפרוייקט הוא הוכחה לכך שאתם יכולים להתגבר על מכשולים ולחשוב באופן עצמאי, רק כך אתם יכולים להציג את מה שבעולם העבודה כ״כ חשוב – נסיון. פרוייקט שנעשה בכיתה יחד עם מרצה ש״מחזיק לכם את היד״ מפספס את המטרה שלו.

 

איך בקורס מספיקים ללמוד נושאים כה רבים ?

פשוט מאוד, לא מבזבזים זמן יקר על פרוייקטים ובחינות. לכיתה באים ללמוד.

 

איך אדע אם תחום הבינה העסקית מתאים לי ?

ניתן לקרוא עוד על הנושא במאמר הבא.

מועדים ושעות

 • תאריך פתיחה – טרם נקבע
 • ימי הקורס – שני וחמישי
 • מספר מפגשים – 48 (240 שעות אקדמיות)
 • שעות הקורס – 17:30-21:30

מיקום

מכללת אתגר, רחוב חכמי דוד 15 תל אביב.